Google

Tlačové centrum Google Slovensko

  1. O spoločnosti Google
  2. Tlačové centrum Google Slovensko
  3. Hlásenie o správach

Služba Street View sa rozšíri o špeciálnu zbierku zo Slovenska

Google na slovenskú nôtu naslovenskunotu.sk

Služba Street View sa rozšíri o špeciálnu zbierku zo Slovenska

Street View batohy a trojkolky nasnímajú kultúrne, historické a prírodné bohatstvo Slovenska

Oddnes sú na Slovensku Street View batohy (Trekker) a trojkolky (Trike), ktoré budú snímať ďalšie historické, kultúrne či prírodné krásy, ktoré sa v rámci služby Street View zaradia do špeciálnych zbierok z celého sveta (Special Collects). V rámci celoročnej iniciatívy „Google na slovenskú nôtu“ bol v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch realizovaný projekt „Slovenské Street View tipy“, v rámci ktorého Slováci rozhodli o troch miestach, ktoré Google zaradí do snímania. Služba Street View na Mapách Google je prínosným nástrojom pre propagáciu regiónov a ich prírodných krás, ponúka nové možnosti, ako prilákať turistov zo Slovenska i zahraničia a podporiť tak cestovný ruch.

Minuloročné snímanie a uvedenie služby Street View sa na Slovensku stretlo s pozitívnym ohlasom ako zo strany používateľov tak aj miestnych samospráv. V nadväznosti na veľký záujem o službu Street View sa Google rozhodol o jej rozšírenie o ďalšie kultúrne, historické či prírodné krásy a do rozhodovania zapojil aj samotných slovenských používateľov.  „V rámci prezentácií a kampaní SACR predstavujeme Slovensko aj ako rozmanitú krajinu s veľkým prírodným bohatstvom. Preto sme veľmi radi, že k takejto aktivite prispieva aj spoločnosť Google, ktorá na základe hlasovania širokej verejnosti už čoskoro návštevníkom priblíži Oravský hrad a národné parky vrátane turistických chodníkov a miest, kam sa možno dostať len po vlastných nohách,“ hovorí Marta Kučerová, generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a dodáva: „Nepochybujeme, že výsledok zaujme ďalších návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia a prispeje k zatraktíveniu a vyššej návštevnosti našej krajiny. Prostredníctvom národného portálu pre cestovný ruch www.slovakia.travel sa budeme na podobných aktivitách radi podieľať aj v budúcnosti.“

Fotodokumentáciu do špeciálnych zbierok Street View pritom zabezpečia špeciálne zariadenie Street View Trekker (batoh) a Street View Trike (trojkolka). Trojkolka je špeciálne upraveným trojkolesovým bicyklom, ktorý je vybavený kamerovým systémom a môže jazdiť v rámci peších zón, či po miestach určených len pre chodcov. Váži vyše 110 kíl a “jazdci” prechádzajú špeciálnym školením a pri jazde nosia prispôsobené helmy. Trojkolky sú vo všeobecnosti vybavené podobne ako špeciálne Street View autá.

Trekker je najnovším prírastkom medzi Street View zariadeniami a umožňuje snímanie na miestach, ktoré sú určené skutočne len chodcom a je určený najmä na snímanie turistických trás. Trekker obsluhuje zariadenie s operačným systémom Android a jeho kamerový systém pozostáva z 15 objektívov, každý z nich je natočený iným smerom. Fotky sú robené približne každú 2,5 sekundu.

Primárnym cieľom snímania budú tri víťazné lokality z projektu „Slovenské Street View tipy“. Ten vyvolal veľký záujem medzi slovenskými používateľmi a zo 4 tisíc tipov zozbieraných v prvom kole bol vytvorený rebríček TOP 10 lokalít, v ktorých Slováci svojimi 30 tisíc hlasmi rozhodli o TOP favoritoch, ktorými sa stali Vysoké Tatry, Slovenský raj a Oravský hrad. Ostatné tipy, ktoré sa do víťazného výberu nedostali zostávajú aj naďalej inšpiráciou pre ďalšie snímanie pre službu Street View.

Hneď ako to počasie a ostatné podmienky pre snímanie dovolia (napr. nebude pršať) začnú zariadenia snímať na Oravskom hrade. Riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková hovorí: „Oravský hrad je pýchou celého Slovenska, nielen oravského regiónu. Je lákadlom pre turistov a patrí medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. Jeho bránami ročne prejdú státisíce návštevníkov, ktorí sú uchvátení z architektúry a histórie hradu a odchádzajú obohatení o nové zážitky. Preto nás veľmi teší, že na nás návštevníci nezabudli, hlasovali a Oravský hrad sa stal jedným z troch favoritov pre ďalšie snímanie služby Street View. Veríme, že Oravský hrad si nájde aj tu veľa obdivovateľov milujúcich históriu.“  

Snímanie konkrétnych miest je závislé od mnohých externých faktorov, aktuálnych podmienok a možností využívanej technológie, čomu bude podriadené aj plánovanie “jázd”. Snímanie je naplánované na najbližšie mesiace, pričom v prvých týždňoch bude realizované najmä v oblastiach, o ktorých rozhodli slovenskí používatelia. V prípade súkromných lokalít a pamiatok Google úzko spolupracuje s majiteľmi a príslušnými organizáciami.

„Ako sme pred hlasovaním sľúbili, tri víťazné lokality do snímania zaradíme určite, pričom u Národných parkov sa chceme zamerať na turisticky atraktívne miesta s tým, že bude nutné vziať do úvahy možnosti technológie, jej operátora, ako aj dostupnosť terénu,“ hovorí Janka Zichová, manažérka PR a komunikácie pre český a slovenský Google a pokračuje: „Ostatné tipy pre nás budú určite skvelou inšpiráciou, konkrétny plán ďalšieho snímania avšak zatiaľ nemáme. Dôležitou súčasťou celého procesu sú totiž jednania s majiteľmi alebo správcami jednotlivých objektov, ktoré ďalšie snímanie určite ovplyvnia.“

Službu Street View na Slovensku podporilo aj Združenie miest a obcí Slovenska, ako aj primátori a starostovia viacerých slovenských miest, vrátane víťazného mesta Vysoké Tatry. „Vysoké Tatry sú symbolom Slovenska, jeho prírodného bohatstva a nezlomnosti slovenského národa. Propagovať našu krajinu je pre nás poctou, ktorá zároveň zaväzuje ukázať sa v čo najlepšom svetle,“ hovorí Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry a pokračuje: „Sme hrdí, že práve Vysoké Tatry získali najviac hlasov a dostali tak možnosť byť jedným z TOP miest Slovenska, ktoré sa objavia na svetovej Street View mape. Veríme, že aj vďaka projektu spoločnosti Google sa nám podarí zviditeľniť naše hory a prilákať k nám viac turistov z celého sveta.“

Slovensko má v skutočnosti veľa unikátnych a turisticky atraktívnych miest, o ktorých vie vo svete málokto. Tomáš Dražil, zástupca riaditeľa Správy NP Slovenský raj, k tomu dodáva: „Snímanie v roklinách Slovenského raja bude isto náročné, ale pokúsime sa nájsť také miesta, kde sa dostane technika a tým umožní spoznať tento najzaujímavejší prírodný a turistický fenomén národného parku. V pláne máme navštíviť aj Stratenský kaňon alebo miesta so zaujímavými výhľadmi ako Tomášovský výhľad. Všetky snímané trasy v národnom parku povedú výlučne po značkovaných turistických chodníkoch.“
Pred akýmkoľvek zverejnením zozbieraných snímok prichádza na rad ich spracovanie pomocou špeciálnej technológie. Tá rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut tak, aby ich nebolo možné identifikovať. Aj po spustení samotnej funkcie Street View je možné veľmi jednoducho dodatočne odstrániť obrázky vďaka funkcii „Nahlásiť problém“ priamo na snímke. Na žiadosť používateľa bude možné úplne vymazať nielen jednotlivca, ale aj jeho dieťa, či jeho dom.

Technológia Street View sa využíva aj v špeciálnych projektoch, ako je mapovanie UNESCO pamiatok, pobrežia Amazonky, švajčiarskych Álp alebo interiérov galérií v rámci Art Projektu. Takisto boli Mapy Google obohatené aj o podmorské snímky, napríklad z koralových útesov v Austrálii, Apo Island na Filipínach, či z Molokini krátera na Havaji.

V prípade záujmu o viac informácií je pre službu Street View vytvorená špeciálna stránka ako pre médiá, tak aj pre verejnosť google.sk/streetview.

Globálne zdroje informácií:
- Trojkolky vo svete - fotografie
- Street View Trekker - video
- O Street View Trojkolkách
- O Street View Trekkeroch