Google

Tlačové centrum Google Slovensko

  1. O spoločnosti Google
  2. Tlačové centrum Google Slovensko
  3. Hlásenie o správach

Na celosvetovej mape Street View pribudli aj špeciálne zbierky zo Slovenska

 Google na slovenskú nôtu naslovenskunotu.sk

Virtuálna prehliadka historických a prírodných krás Slovenska priláka pozornosť domácich i zahraničných turistov

Google pokračuje v zdokonaľovaní slovenských online máp, čo ocenia aj slovenskí používatelia, keďže až 9 z 10 Slovákov hľadá informácie pred rezerváciou či zakúpením pobytu, výletu alebo zájazdu na internete. Tentokrát obohatil populárnu službu Street View o špeciálne zbierky panoramatických snímok zo Slovenska. Tie zahŕňajú rôzne kultúrne, historické a prírodné krásy, ktoré budú môcť obdivovať návštevníci zo Slovenska aj zahraničia. Špeciálnym prekvapením pre Slovákov je nasnímanie piatich unikátnych slovenských jaskýň. Slovensko je 3. krajinou na svete, kde sa pre Street View nasnímali aj jaskyne.

Uvedením špeciálnych zbierok vrcholí aj projekt „Slovenské Street View tipy“ realizovaný v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch, v rámci ktorého o výbere lokalít rozhodovali samotní používatelia. Aj keď primárnym cieľom snímania boli víťazné TOP 3 lokality – Vysoké Tatry, Oravský hrad a Slovenský raj – Googlu sa toho podarilo nasnímať omnoho viac a celkovo zdigitalizoval niekoľko desiatok lokalít, pamiatok či turistických atrakcií.

„Sme radi, že Google sa pri svojom mapovaní Slovenska nezameral iba na jedinečnú prírodu Vysokých Tatier a Slovenského raja, ale ukáže aj kultúrne a historické pamätihodnosti v podobe hradov, ktorých máme na Slovensku viac ako 180. Medzi vyhľadávané miesta na Slovensku patria aj kúpele. Sme preto presvedčení, že aj takýmto spôsobom dostanú potenciálni návštevníci Slovenska zaujímavé informácie o našej krajine a inšpiruje ich to navštíviť našu krajinu,“ uviedla Marta Kučerová, generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorá propaguje Slovensko ako celoročnú destináciu s množstvom zaujímavých miest.

Google sa minulý rok vydal do rôznych kútov Slovenska so špeciálnymi Street View zariadeniami batohom (Trekkerom) a trojkolkou (Trikom). Zavítal do hôr vrátane Vysokých a Nízkych Tatier, vydal sa za kultúrou a históriou do  Banskej Štiavnice, na Zámok Bojnice, Spišský hrad, či Kaštieľ Betliar, neušiel mu ani Ľubovniansky skanzen, či Múzeum Oravskej dediny. Pozornosť sa tiež ušla atrakciám ako ZOO Bojnice alebo termálnemu kúpalisku Bešeňová).

Najväčšou raritou špeciálnych zbierok a tiež najväčším prekvapením pre slovenských používateľov je zaradenie panoramatických snímok z jedinečných slovenských jaskýň. Google totiž nazrel do podzemia Jaskyne Domica, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Gombaseckej jaskyne, Ochtinskej aragonitovej jaskyne a do Jasovskej jaskyne. V jaskyniach bolo využité ďalšie špeciálne Street View zariadenie, ktoré sa používa pri nasnímaní interiérov, tzv. trojnožka (Tripod). Slovensko je po Japonsku a Poľsku treťou krajinou na svete, ktorá sa môže pýšiť panoramatickými snímkami z jaskýň.  „Sprístupnené jaskyne už v minulosti vzbudzovali záujem verejnosti a tvorili prvé destinácie cestovného ruchu na Slovensku. Nakoľko aj svet  uznal ich hodnotu a zaradil jaskyne Slovenského krasu (r. 1995 spolu s jaskyňami Aggtelekského krasu) a neskôr Dobšinskú ľadovú jaskyňu (r. 2000) medzi svetové prírodné dedičstvo UNESCO, privítali sme možnosť využiť tento projekt za účelom zvýšenia povedomia širokej verejnosti pre týchto 5 sprístupnených jaskýň v správe našej organizácie,” uviedol RNDr. Ján Zuskin, riaditeľ Správy slovenských jaskýň.

Zároveň dodal, že kras a osobitne jaskyne sú významným fenoménom slovenskej prírody. Vyznačujú sa mnohými svojráznymi až unikátnymi črtami, ktoré umocňuje tajuplnosť podzemia. Slovensko je krajinou, ktorá sa jaskyňami môže pýšiť. Evidujeme ich už viac ako 6 tisíc – od malých či menej zdobených po zložité niekoľko kilometrové jaskynné systémy často s bohatou sintrovou výzdobou, vzácne s aragonitovou či ľadovou výzdobou.

Fotografie špeciálnych zbierok vo vysokom rozlíšení nájdete vo fotogalérii.
Špeciálne zbierky Street View sú obohatené aj o Slovenský výber, ktorý je dostupný aj v rámci Záberov na Mapách Google.